Podstawowy sprzęt wspinaczkowy - wspinaczka halowa i skalna
Większość dyscyplin wspinaczkowych wiąże się z dużą ilością specjalistycznego sprzętu. Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem butów wspinaczkowym i woreczka a zamierzasz brnąć w ten sport to zmartwię Cię – to dopiero początek wydatków.
Jaki sprzęt jest niezbędny do wspinania na sztucznej ściance?
Wspinaczka halowa to chyba najmniej wymagający sprzętowo rodzaj wspinania. Do boulderingu (czyli wspinania na niskich formach nad materacem) wystarczy Ci strój sportowy, buty wspinaczkowe i woreczek na magnezję. Do wspinania po dłuższych drogach wspinaczkowych, gdzie do asekuracji jest wykorzystywana lina niezbędna będzie uprząż wspinaczkowa i przyrząd asekuracyjny z karabinkiem.
Co potrzebuje do wspinania w skałkach?
Wspinaczka skalna niesie ze sobą już dłuższą listę niezbędnego ekwipunku. Będziemy się wspinać po drogach z dolną asekuracją, więc do zestawu ze ścianki dochodzą nam ekspresy i lina wspinaczkowa. Gdy wybierzemy się w teren skalny o bardziej górskim charakterze, ze stromymi podejściami i szansą, że coś nam spadnie na głowę to warto mieć ze sobą i założyć kask wspinaczkowy.
Jak wybrać buty wspinaczkowe
Jak dobrać buty wspinaczkowe? Na pierwszą parę nie ma co wydawać zbyt dużo pieniędzy, ale z drugiej strony te najtańsze za 100 zł ze sportowych marketów nie są wiele lepsze niż zwykłe trampki. Z pewnością należy wybrać się do sklepu górskiego i powiedzieć, że szukasz pierwszych butów wspinaczkowych, głównie do wspinania na ściankę i okazjonalnie w skałki. Pierwsze buty warto najpierw przymierzyć a nie kupować przez sieć „w ciemno”. Powinny być one lekko ciasne, stopa ma wchodzić delikatnym z oporem ale chodzenie w nich nie powinno powodować bólu i dyskomfortu.
Pierwsza uprząż wspinaczkowa
W dzisiejszych czasach wybór pierwszej uprzęży jest nie lada wyzwaniem, a firmy wspinaczkowe regularnie nam to utrudniają wypuszczając na rynek corocznie kilka modeli. Jeśli interesuje nas na początku tylko wspinaczka halowa i skalna to powinniśmy szukać lekkiej, prostej w budowie i taniej uprzęży biodrowej. A, no i oczywiście w ładnym kolorze!
Woreczek na magnezję
W tym temacie nie ma co się rozwodzić zbytnio. Worek powinien być na tyle duży by mieściła się do niego dłoń a nie tylko koniuszki palców. Forma, kolory, wykończenia to już sprawa osobistych preferencji.
Karabinki wspinaczkowe
Wyróżniamy dwa podstawowe kategorie karabinków: z blokadą i bez blokady zamka. Do asekuracji odpowiedni będzie karabinek z blokadą zamka – wśród wielu rodzajów sposobu blokowania najpraktyczniejszym jest karabinek zakręcany, który możemy łatwo odblokować jedną ręką. Karabinki bez blokady dobrze nadadzą się przy ekspresach i do budowy stanowisk.
Przyrząd asekuracyjny
Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje przyrządów: manualne i tzw. półautomatyczne. Najpopularniejszym z pierwszej grupy są tzw. kubki asekuracyjne. Do wspinania wielowyciągowego i górskiego pomocne nam będą przyrządy wielofunkcyjne, czyli takie które będziemy mogli używać do asekuracji z górnego stanowiska. Przyrządy półautomatyczne są bardzo wygodne przy asekuracji na tzw. wędkę. Osoby średnio-zaawansowane mogą je także stosować do asekuracji na prowadzenie.
Jaką potrzebuje linę wspinaczkową?
Do wspinania na sztucznej ściance i w skałkach z gotowymi punktami asekuracyjnymi stosujemy pojedynczą linę wspinaczkową, oczywiście dynamiczną. Dla początkujących wspinaczy średnica 9-10 mm będzie wystarczająca. W Polsce zdarzają się drogi długie na 25-30 metrów, więc bezpieczną długością liny będzie zdecydowanie 60 m.
Co to są ekspresy?
Ekspresy to nic innego jak dwa proste karabinki połączone ze sobą taśmą nylonową lub z materiału dyneema. Służą one do łączenie punktów asekuracyjnych (stałych lub własnoręcznie założonych) z naszą lina. Linę wpiętą w ekspres nazywamy punktem przelotowym lub potocznie przelotem.