Jak przygotować się do szkolenia wspinaczkowego?

JAKI SPRZĘT JEST NAM NIEZBĘDNY PODCZAS SZKOLENIA ?

Tak naprawdę mówiąc to jednym niezbędnym elementem, jaki uczestnik szkolenia powinien sam sobie zapewnić na Kurs to buty wspinaczkowe. Pozostały ekwipunek tj.: kask, uprząż wspinaczkowa, karabinki, liny wspinaczkowe i przyrządy zapewnia szkoła wspinania. Taki sprzęt będzie nam potrzebny po zakończeniu Kursu, gdy będziemy chcieli się wspinać samodzielnie, wykorzystując wiedzę i umiejętności nabyte na szkoleniu. Czy jest zatem sens kupować to wyposażenie już przed szkoleniem? I tak, i nie. Argumenty przemawiające za zakupami przed szkoleniem są takie, że będziemy już ćwiczyć i uczyć się na sprzęcie, który będziemy sami wykorzystywali w przyszłości  jako samodzielni wspinacze. Drugiej strony skąd mamy przed kursem wiedzieć co dokładnie kupić, na jakie cechy sprzętu zwracać uwagę i czym się kierować przy wyborze.

Najlepszym rozwiązaniem wydaje się zakup przez szkoleniem jedynie butów wspinaczkowych, a z zakupami reszty ekwipunku chwilowo się wstrzymajmy. Podczas kursu zorientujemy się i prosząc o radę instruktora wybierzemy najbardziej optymalny dla nas zestaw sprzętu. Wiele szkół wspinania ma możliwość zakupu dla swoich absolwentów sprzęt wspinaczkowy z firm partnerskich w atrakcyjnych cenach. Warto zapoznać się z taką ofertą i zaoszczędzić na zakupach.

 

CO ZABRAĆ NA SZKOLENIE ?

Oprócz wspomnianych butów wspinaczkowych możemy zaopatrzyć się w woreczek na magnezję wraz z magnezją. Przy się on nam w cieplejsze dni do osuszania dłoni w trakcie wspinania. Dodatkowo musimy przygotować strój sportowy/turystyczny dostosowany do aktualnej pory roku, krem przeciwsłoneczny, preparat odstraszając komary i kleszcze, okulary przeciwsłoneczne, odzież przeciwdeszczową, notatnik, długopis, ew. aparat fotograficzny. Jeśli planujemy nocleg w namiocie na polu namiotowym to musimy zapewnić sobie cały sprzęt biwakowy.

Do noszenia sprzętu z miejsca noclegu w skałki niezbędny nam będzie plecak turystyczny o litrażu ok 30-40 litrów.

 

JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ DO KURSU WSPINACZKOWEGO ?

 Zanim wybierzemy się na upragnione szkolenie wspinaczkowe warto chociaż odrobinę się do niego przygotować. Najlepszym pomysłem będzie zapisanie się na sekcję wspinaczkową na ściance wspinaczkowej lub po prostu regularnie jej odwiedzanie ze znajomymi. Da nam to podstawy wspinania, różne poglądy na techniczne aspekty i nowe doświadczenia, z pewnością procentujące w przyszłości.

Warto też trochę wdrożyć się teoretycznie by sporo materiału przekazywanego podczas szkolenia nie był dla nas totalną nowością. W sieci oraz w wielu podręcznikach znajdziemy sporo artykułów na temat podstaw wspinania i sprzętu.